Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wielka kroszonka w Chrząstowicach

W Chrząstowicach stanęła wielka kroszonka ozdobiona opolskim wzorem przez twórczynie ludowe z gminy Chrząstowice. Symboliczną wstęgę przecięli: Florian Ciecior, Wójt Gminy Chrząstowice, Rafał Bartek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego i Jarosław Gałęza, Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Wydarzenie miało miejsce w sobotę, 27 marca 2021 r.

Prace nad kroszonką trwały ponad miesiąc. Grupa pań w składzie: Krystyna Bienias, Edyta Cichoń, Renata Cohaus, Grażyna Fila, Grażyna Joszko i Kornelia Piechota, przez ponad 60 godzin misternie zdobiły gigantyczne jajo opolskim wzorem. Efekt ich pracy można podziwiać na zielonym skwerze przy przejeździe kolejowym w Chrząstowicach. Zachęcamy do odwiedzania tego miejsca i robienia zdjęć. Miło nam będzie, jeśli oznaczą Państwo gminę Chrząstowice w mediach społecznościowych – to będzie najlepsza promocja i dowód uznania dla twórczyń tego dzieła! Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym twórczyniom! Podziękowania kierujemy też do strażaków z OSP Dębie, którzy udostępnili swoją remizę, by panie mogły pracować.

Łącznie na Opolszczyźnie ustawiono 7 takich gigantycznych kroszonek. Pomysłodawcą akcji jest Muzeum Wsi Opolskiej przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Opolskiego. Makiety jaj z żywicy poliuretanowej o wysokości ok. 220 cm i wadze ok. 50 kg, które można podziwiać na terenie województwa opolskiego, wykonuje nasza lokalna firma - producent figur ogrodowych Era s. c. z Dębskiej Kuźni.

 

Warto wspomnieć, że kroszonka i wzór opolski trafiły na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a marzeniem twórców ludowych (i nie tylko) jest to, aby kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania relacji medialnych:

Chrząstowice TV

Radio Doxa

Galeria zdjęć z pracy nad kroszonką i jej odsłonięcia:

 

 

 

 

 

Wersja XML