Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jubileusz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice

Grają marsze, walce, polki. Można ich usłyszeć zarówno w kościele, jak i na festynie czy innej imprezie plenerowej. Prezentują się na przeglądach i muzycznych konkursach. Zawsze z nutami i instrumentami, zwarci i gotowi, by swoim graniem uświetnić każdą uroczystość. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Chrząstowice gra już 10 lat. Sporo się w tym czasie zmieniło – część muzyków założyła własne rodziny, z uczniów podstawówki czy szkół średnich zrobiła się spora grupa studentów, część osób zrezygnowała z różnych powodów z gry w zespole, doszli nowi ludzie. Pozostała pasja i zamiłowanie do muzyki. Niezmiennie od początku istnienia orkiestry dyryguje nią Jacek Zganiacz.

W ciągu dziesięciolecia udało się zrealizować kilka projektów i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Były to między innymi: warsztaty w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie, dwukrotne reprezentowanie województwa opolskiego podczas święta województwa w Nadrenii-Palatynacie, koncerty w partnerskiej gminie Glashutte i innych miejscowościach w Niemczech, koncerty charytatywne, Przegląd „Na ludową nutę”, Przegląd Orkiestr Mniejszości Niemieckiej, projekt pn. „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła – wsparcie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice oraz pozyskanie ponad 90 tysięcy złotych w ramach zadania „Z muzyką na Ty – wspólnie odkrywamy świat dźwięków” realizowanego z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przygoda z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Chrząstowice zaczęła się jeszcze w 2009 r. Inicjatorem jej powstania było koło DFK Chrząstowice oraz Urząd Gminy Chrząstowice. Środki na założenie zespołu udało się pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów, realizując projekt pod nazwą „Gminne warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej z gminy Chrząstowice". Dodatkowe instrumenty pozyskano też z Niemiec. Koncert inauguracyjny Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice" odbył się 19 czerwca 2011 roku podczas uroczystych obchodów Dni Gminy Chrząstowice.

Dziś orkiestra liczy ponad 30 młodych muzyków, których swoim doświadczeniem wspierają panowie Herbert Mocza i Zygmunt Kurek. Pod batutą swojego dyrygenta ćwiczą co tydzień podczas zajęć indywidualnych, jak i na wspólnych próbach.

Świętowanie swoich dziesiątych urodzin, 9 lipca 2021 r., orkiestra rozpoczęła mszą świętą w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chrząstowicach. Ks. Tomasz Gajda w kazaniu mówił o pięknie, miłości i wytrwałości w realizowaniu muzycznej pasji. Następnie odbył się koncert na placu przy kościele, a potem wspólne biesiadowanie w klubie samorządowym. Były podziękowania, gratulacje, nie zabrakło wspomnień i prezentów.

Dyrygentowi oraz członkom Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice składamy najserdeczniejsze gratulacje i życzenia z okazji pięknego jubileuszu: dobrej współpracy, dalszego rozwoju, wielu sukcesów a przede wszystkich radości ze wspólnego muzykowania!

 

 

 

 

Zapraszamy też do obejrzenia filmu o orkiestrze - Chrząstowice TV

 

 

Wersja XML