Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa w Dańcu w nowej odsłonie

Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa w Dańcu w nowej odsłonie. 20 października 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie tego miejsca z udziałem zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli i inni miłośnicy lokalnej historii. Symboliczną wstęgę przecięli: Wójt Gminy Chrząstowice Florian Ciecior, opiekun Izby Anna Bannert oraz wnuk założyciela tego miejsca Sebastian Suchanek. Wydarzenie przygotowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej przy współpracy z Urzędem Gminy i mieszkańcami Dańca, a o jego oprawę muzyczną zadbał duet kuzynek z Dębskiej kuźni – p. Anna i p. Maria.

Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa mieści się w budynku klubu wiejskiego w Dańcu przy ul. Dąbrowickiej 4. Zajmuje część poddasza.

Izba została założona w 1978 roku przez pasjonata lokalnej historii, Konrada Mientusa. Składa się na nią ponad 600 pamiątek po naszych przodkach: różnego rodzaju narzędzia rolnicze, sprzęt gospodarstwa domowego (np. maselniczka, szufla do zboża), chomąta krowie i końskie, stary sprzęt gaśniczy, hełmy i mundury strażackie, stroje naszych babć, instrumenty muzyczne danieckiej kapeli Filów, stara porcelana, zegary i eksponaty sakralne, księgozbiór o tematyce śląskiej, kronika Dańca, monografia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dańcu oraz historię kapeli Filów. W Izbie nie brakowało elementów egzotycznych - pamiątek z misji w Peru pochodzącego z Dańca ks. Gintera Rychlikowskiego oraz z suwenirów z Ziemi Świętej dostarczonych przez brata Norberta Kleinerta z Antoniowa. Osobny kącik eksponował sztukę odlewniczą: ogrodzenia nagrobne oraz epitafia hutników ozimeckich z XIX wieku.

Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa jest jedną z atrakcji gminy Chrząstowice. Do dziś, o czym wiemy na podstawie ksiąg pamiątkowych, odwiedziło ją ponad 30 tyś. gości z kraju i różnych zakątków świata. Konrad Mientus nazywał to miejsce swoim "sanktuarium". Założyciel Izby zmarł 7 marca 2012 r. Po śmierci Mientusa miejscem tym opiekowali się pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chrząstowicach.

Od 2019 r. budynek klubu wiejskiego w Dańcu, w którym znajduje się Izba, przechodzi sukcesywne remonty. Wszystkie przedsięwzięcia finansowane są z funduszu sołeckiego wsi Daniec oraz budżetu gminy Chrząstowice. Najpierw wymieniony został dach, później zaczął się remont poddasza, w tym pomieszczeń, w których znajdowała się ekspozycja pamiątek zgromadzonych przez Konrada Mientusa. Wymieniono drzwi, otynkowano ściany, zrobiono schody z balustradą, posadzki, założono klimatyzację. Poddasze zyskało nowy wygląd. Zakupiono regały, przygotowano nową ekspozycję. W planach jest przeprowadzanie tam warsztatów oraz zajęć związanych z tradycjami naszego regionu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie tego niezwykłego miejsca i zapraszamy do zwiedzania. Jest ono możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z opiekunem Izby pod nr. telefonu 692 368 769 lub 77/4219-208.

Materiał Chrząstowice TV

 

 

 

Wersja XML