Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Kolarstwo

Gmina Chrząstowice od lat przyjazna jest kolarstwu. Dzięki ścisłej współpracy z LKS Ziemia Opolska jest współorganizatorem corocznych wyścigów kolarskich, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolarzy z całej Polski. Nieraz goszczą na nich także kolarze z Czech i Litwy. Dzięki temu, że na terenie naszej gminy mieszka trener kolarski, Marian Staniszewski, działający w LKS Ziemia Opolska możemy pochwalić się takimi sławami jak: Benedykt Kocot, Edward Barcik i Joachim Halupczok (zobacz "Sportowe asy"). Chrząstowice to jedyna gmina w Polsce, z której wywodzą się aż trzej medaliści olimpijscy w kolarstwie.

Z terenu gminy Chrząstowice pochodzą najsłynniejsi polscy kolarze, między innymi, Benedykt Kocot, Edward Barcik oraz nieżyjący już mistrz świata Joachim Halupczok, a także Marian Staniszewski, trener LKS Ziemia Opolska. Tradycje kolarskie są więc duże. Od 1985 roku w naszej gminie organizowany jest Ogólnopolski Wyścig Kolarski. Co roku, w kwietniu, zjeżdża się do nas ponad 300 kolarzy z całej Polski, aby walczyć o „Puchar Wójta Gminy Chrząstowice.

Pierwsze wyścigi odbywały się w Chrząstowicach, ze startem i metą przy siedzibie Urzędu Gminy. W 2000 r. imprezę przeniesiono do Dębia i to sołectwo jest gospodarzem wyścigu do dziś.

24 kwietnia 2010 r., w przeddzień kolarskiej imprezy, uroczyście obchodzono 25 rocznicę organizacji wyścigu. Była to okazja do wspomnień, odznaczeń i podziękowań. Wójt Gminy Chrząstowice - Helena Rogacka, otrzymała odznaczenie za zasługi dla kolarstwa polskiego. Marianowi Staniszewskiemu oraz Benedyktowi Kocotowi wręczono tytuły „Honorowych Obywateli Gminy Chrząstowice”. Pośmiertnie tytuł ten otrzymał Joachim Halupczok, akt nadania odebrała jego żona.

Przy okazji 27 wyścigu, 22 kwietnia 2012 r. odbyło się spotkanie pt. „Słynni kolarze z gminy Chrząstowice”. Referat wygłosiła Agnieszka Król – koordynator projektu „Historia lokalna”, poświęconego wyjątkowym ludziom z gminy Chrząstowice. W dyskusji wziął udział Marian Staniszewski – trener naszych kolarzy, Stanisław Szozda, dwukrotny mistrz świata w kolarstwie szosowym drużynowo) oraz Edward Barcik – srebrny medalista olimpijski w wyścigu drużynowym z 1972 r.  Z rąk ówczesnej wójt Heleny Rogackiej Barcik odebrał akt nadania tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Chrząstowice”, który został mu przyznany w 2010 r.

Od 1987 roku na przełomie stycznia i lutego w Falmirowicach odbywa się Ogólnopolski Przełaj Kolarski. Są to jednocześnie Mistrzostwa Województwa Opolskiego w kolarstwie przełajowym. Z kolei od 1994 gmina Chrząstowice jest także współgospodarzem Pucharu Polski Juniorów Młodszych i Juniorów – Memoriału Joachima Halupczoka. Wyścig organizowany jest co roku w czerwcu w Niwkach, rodzinnej wiosce Achima. Z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu Stowarzyszenia Miłośników Niwek, zbudowano tam pomnik Joachima Halupczoka, który został odsłonięty uroczyście w sierpniu 2010 roku.

 

 

Wersja XML