Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

TRASA 4 – Z CHRZĄSTOWIC WOKÓŁ KRAINY DINOZAURÓW

MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=13AJt9lJtihP6_f11om8kxWQhKnEeEfG_&usp=sharing

Mapy w formacie gpx do pobrania do nawigacji na telefon: ZIPPo Krainie Dinozaurów.zip (7,56KB)

Do poprawnego odczytania map należy zainstalować aplikację do nawigacji rowerowej (do pobrania w GooglePlay i AppStore)

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Rodzaj trasy: łatwa, turystyczna

Długość trasy: 37,0 km

Czas przejazdu: 2,5 – 3,5 h

Drogi asfalt/bruk: 24,8 km

Drogi gruntowe:12,2 km

Suma podjazdów:540 m

Suma zjazdów:540 m

Najwyższy punkt:221 m n.p.m.

Najniższy punkt:157 m n.p.m.

Chrząstowice 04 - Z Chrząstowic wokół Krainy Dinozaurów.jpeg

Ta niezbyt trudna trasa szczególnie spodoba się miłośnikom lasów i natury, ale także rodzinom z dziećmi. Cel naszej wycieczki - Jura Park w Krasiejowie, to niezwykłe miejsce, które spodoba się nie tylko najmłodszym rowerzystom. Warto spędzić tu cały dzień, podziwiając naturalnych rozmiarów figury dinozaurów oraz odwiedzając liczne atrakcje parku. Na trasie przejedziemy przez spore połacie Lasów Stobrawsko-Turawskich, rezerwat „Srebrne Źródła” oraz fragment Doliny Małej Panwi. Po drodze odwiedzimy między innymi pokaźną wydmę w Pustkowie. Miłośnikom zabytków z pewnością przypadnie do gustu piękny kościół św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie, czy zabytkowy most żelazny w Ozimku.

 

 

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

CHRZĄSTOWICE

Wieś położona w sąsiedztwie Opola, w której znajduje się siedziba gminy. Pierwsze wzmianki o Chrząstowicach pochodzą z aktu fundacyjnego księcia Bolesława I Opolskiego wydanego w 1295 roku. Jej pierwsza nazwa Chansto pochodzi prawdopodobnie od imienia jej ówczesnego właściciela. W XVI w. była to już prężna osada, w której istniała szkoła katolicka, karczma, dwie kuźnie i trzy gospody. W 1858 roku przez wieś poprowadzono linię kolejową z Tarnowskich Gór do Opola, co przyczyniło do jej dalszego rozwoju. W Chrząstowicach warto zobaczyć neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1896 roku oraz plebanię z tego samego okresu, kilka domów z końca XIX w., a także kilka zabytkowych kapliczek. W centrum wioski znajduje się chętnie odwiedzana Restauracja i Bar u Dudy, gdzie oprócz obiadów i przekąsek możemy spróbować smacznych lodów. Na obrzeżach Chrząstowic warto też odwiedzić Hotel Tenis, z krytymi i otwartymi kortami tenisowymi, spa oraz niewielkim basenem.

DĘBSKA KUŹNIA

Jedna z największych miejscowości gminy Chrząstowice położona przy drodze krajowej nr 46. Pierwsze wzmianki o Dębskiej Kuźni z 1531 r. wspominają o niewielkim osiedlu hutniczym niedaleko Dębia. W 1783 r. istniejący we wsi młyn wodny przebudowano na piec do fryzowania i w ten sposób powstała tu filia huty w Ozimku. W miejscowości istniały wtedy dwie cegielnie i odlewnia żeliwa. W Dębskiej Kuźni warto odwiedzić kameralny i pięknie ukwiecony Park Beiera obok kościoła oraz niezwykłą lodziarnię „Gustoria” z pysznymi lodami domowego wyrobu. Tuż obok znajduje się piękny Park Bajek – niezwykła atrakcja, w której przenieść się można w kolorowy świat fantazji. Nie brakuje tu również infrastruktury turystycznej, jak Agroturystyka „Nad Rzeką”, Gościniec Stara Kuźnia czy Zajazd Pod Niedźwiedziem. W tych dwóch ostatnich oprócz miejsc noclegowych znajdziemy również restauracje ze smaczną kuchnią.

WZGÓRZE KAMIONKA

Niewielkie wzniesienie położone pomiędzy Chrząstowicami, Dębską Kuźnią i Dębiem. To teren dawnego wysypiska śmieci, który przekształcono w niewielki park obsadzony licznymi gatunkami krzewów. Wytyczono tu ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne z tablicami opisującymi rosnącą tu roślinność. Wzgórze położone jest nieopodal trasy głównej wycieczki. Dojazd na wzgórze prowadzi polną drogą biegnącą w bok szosy Dębie – Dębska Kuźnia.

LASY STOBRAWSKO-TURAWSKIE

Obszar chronionego krajobrazu znajdujący się w centralnej i zachodniej części województwa opolskiego, na terenie gmin Popielów, Murów, Łubniany, Turawa, Chrząstowice i Ozimek. Zróżnicowane lasy są pozostałością Puszczy Śląskiej. Znajdziemy w nich siedliska boru mieszanego, wilgotnego i świeżego. Pośród dominujących drzewostanów sosnowych znajdują się również fragmenty lasów liściastych porośnięte dębami, bukami, brzozami i olchami. Na całym obszarze występują liczne cieki wodne, podmokłe bagna, starorzecza, a także moreny polodowcowe i wydmy.

REZERWAT „SREBRNE ŹRÓDŁA”

Rezerwat znajduje się w Lasach Stobrawsko-Turawskich, przy żółtym szlaku rowerowym z Nowej Schodni do Dębskiej Kuźni. W środku lasu tryska tu źródło wody porośnięte wokół wieloma chronionymi gatunkami roślin. Można tu również spotkać rzadki w Polsce gatunek ważki – szklarnika leśnego. Według lokalnych legend Srebrne Źródła to miejsce magiczne, w którym zawsze w południe, nawet przy bezwietrznej pogodzie szumią głośno drzewa, a czasem nawet odłamują się konary. Podobno hałasują tak szukające się dusze kochanków, dla których było to miejsce potajemnych spotkań. Według innych legend to duchy kupców i podróżników napadanych i często zabijanych w okolicznych lasach.

KRASIEJÓW, JURA PARK

To największy w Europie park tematyczny tego typu połączony z muzeum paleontologicznym. Na jego obszarze do dziś prowadzone są wykopaliska, w wyniku których odkryto liczne szczątki prehistorycznych dinozaurów. Najsłynniejszym z nich jest jeden z najstarszych prajaszczurów na świecie – Silesaurus Opolensis. Żył około 225 milionów lat temu, miał 1,5 metra długości i nigdzie poza Polską nie znaleziono jego śladów. Jura Park przyciąga wieloma atrakcjami i wart jest osobnej, całodniowej wycieczki. Są tu liczne figury dinozaurów naturalnej wielkości, ścieżka edukacyjna, prehistoryczne oceanarium, kino 5D, tunel czasu, park rozrywki ze stawkiem i plażą, place zabaw i punkty gastronomiczne. Więcej informacji na stronie parku: https://juraparkkrasiejow.pl

KRASIEJÓW, MUZEUM PALEONTOLOGICZNE

Okolice Krasiejowa to tereny ważnych wykopalisk paleontologicznych, dzięki którym w wiosce powstał Jura Park oraz Muzeum Paleontologiczne. Muzeum ulokowano w centrum Krasiejowa, w zabytkowym budynku dawnej szkoły przy ul. Spórackiej. Zwiedzających witają przed wejściem sporych rozmiarów figury dinozaurów. Pośród wystawionych eksponatów znajdziemy skamieniałości prehistorycznych zwierząt oraz tablice edukacyjne przedstawiające historię odkryć paleontologicznych i wygląd zwierząt. Więcej informacji o muzeum: https://www.krasiejow.pl/16-muzeum-paleontologiczne.html

KRASIEJÓW, KOŚCIÓŁ ŚW. MAŁGORZATY MĘCZENNICY

Neobarokowy kościół zbudowany w latach 1911 – 1913. Wnętrze świątyni zdobione jest licznymi złoceniami i bogatą ornamentyką oraz malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne. Organy, ołtarz i ambona wykonane zostały w Ratyzbonie. W bocznym ołtarzu podziwiać możemy kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII wieku.

OZIMEK, WYSPA REHDANZA

Park miejski na południowym brzegu Małej Panwi powstał w 1803 r. i został w całości sfinansowany z dobrowolnych składek pracowników huty. Nadano mu imię założyciela królewskiej huty w Ozimku – Johanna Georga Rehdanza. Po tym jak utworzono alejki spacerowe z ławkami, postawiono w parku kręgielnię, strzelnicę, ptaszarnię oraz kilkanaście pomników postaci ważnych dla przemysłu hutniczego. Niestety podczas II wojny światowej park został doszczętnie zniszczony. Dziś, po gruntownej rewitalizacji to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców miasta. Często odbywają się tu różne imprezy plenerowe. W centrum parku stoi muszla koncertowa, wiata piknikowa, plac zabaw oraz przystań kajakowa, na której kończą się spływy Małą Panwią z Kolonowskiego.

OZIMEK, ZABYTKOWY MOST ŻELAZNY

Najstarszy żelazny most wiszący w Europie kontynentalnej to symbol miasta i jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w woj. opolskim. Przeprawę nad Małą Panwią oddano do użytku w 1827 roku. Została w całości wykonana w ozimskiej Hucie Małapanew, a każdą z jego 1600 części wykuto ręcznie. Most stoi w centrum miasta, tuż za Parkiem Hutnika. Obok niego przy śluzie znajduje się Muzeum Hutnictwa.

OZIMEK, HUTA MAŁAPANEW I MUZEUM HUTNICTWA

Huta Małapanew jest najstarszą działającą hutą w Polsce. Uruchomiono ją w 1789 roku za czasów panowania króla pruskiego Fryderyka II. Początkowo produkowano tu niezwykle nowatorskie konstrukcje mostów. Jednym z nich jest most w Ozimku łączący brzegi Małej Panwi. Największy rozwój huty nastąpił po II wojnie światowej. Wraz z nią rozrastał się również Ozimek. Nieopodal zabytkowego mostu stoi budynek Muzeum Hutnictwa. Oprócz archiwaliów huty można tu obejrzeć wyprodukowane w niej piece, wyroby użytkowe, garnki, naczynia, wyroby artystyczne i sakralne, płaskorzeźby, plakiety, a także monety i numizmaty.

OZIMEK, KOŚCIÓŁ I DAWNY CMENTARZ EWANGELICKO-AUGSBURSKI

Istniejąca w Ozimku od 1768 r. parafia ewangelicka przez pierwsze 50 lat funkcjonowała bez swojego kościoła. Jego budowę sfinalizowano dopiero w 1821 roku. Nie posiadał on jeszcze wtedy wieży, którą dobudowano w 1860 roku. Przeniesiono wówczas do niej dzwony z drewnianej dzwonnicy stojącej obok świątyni. Przy kościele znajdował się nieistniejący już cmentarz, na miejscu którego powstał park. Na jego centralnym skwerze stoi metalowa makieta zabytkowego mostu żelaznego. Tuż obok parku znajduje się nowy cmentarz, na którym pochowany jest założyciel huty w Ozimku, Johann Georg Rehdanz.

 

SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY

CHRZĄSTOWICE (ul. Ozimska – ul. Dworcowa – ul. Krasickiego) • DĘBSKA KUŹNIA (ul. Młyńska – ul. Wiejska – ul. Daniecka) • żółty szlak rowerowy • rezerwat „Srebrne Źródła” • KRZYŻOWA DOLINA • żółty szlak rowerowy • droga Kadłub-Krasiejów • KRASIEJÓW (ul. 1 Maja - Jura Park – ul. Słoneczna – ul. Cegielniana – ul. Spóracka – kościół św. Małgorzaty Męczennicy – ul. Św. Floriana) • czerwony szlak rowerowy • OZIMEK (ul. Brzeziny – ul. Kolejowa – ul. Wyzwolenia – ul. Opolska – ul. Warszawska) • SCHODNIAPUSTKÓW (ul. Ozimska – ul. Słoneczna) • Lasy Stobrawsko-Turawskie • DĘBSKA KUŹNIA (ul. Ozimska) • CHRZĄSTOWICE (ul. Ozimska)

 

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY

0,0 km Chrząstowice – Jura Park Krasiejów

Długość odcinka – 18,7 km.

Wycieczkę rozpoczynamy w Chrząstowicach na skwerze nieopodal Restauracji i Baru u Dudy. Jedziemy ul. Ozimską w kierunku wschodnim i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po chwili przejeżdżamy przez przejazd kolejowy obok stacji i za drugim mostkiem, przy Urzędzie Gminy skręcamy w lewo, na rzadko uczęszczaną, asfaltową drogę. Po chwili mijamy sielską Agroturystykę „Nad Rzeką”, za którą docieramy do Dębskiej Kuźni. Tu skręcamy łagodnie w pierwszą w prawo ul. Młyńską i dojeżdżamy nią do ul. Wiejskiej, gdzie znów skręcamy w prawo. Na następnym skrzyżowaniu przy kapliczce św. Jana Nepomucena skręcamy w lewo. Możemy też pojechać prosto, by tuż za ostatnimi zabudowaniami skręcić w prawo, w polną drogę prowadzącą na malowniczo obsadzone drzewami i krzewami Wzgórze Kamionka. Powrót na trasę tą samą drogą – 2,5 km w obie strony.

Jadąc trasą główną, 400 m od skrzyżowania z kapliczką mijamy Lodziarnię „Gustoria” i Park Bajek. Trzymając się asfaltowej drogi, docieramy do lasu i 500 m za zakrętem skręcamy ostro w lewo, na żółty szlak rowerowy. Mijamy zagajnik i po chwili czeka nas krótki odcinek biegnący pomiędzy malowniczymi łąkami i polami. Dalej znów wjeżdżamy do lasu, skręcamy w prawo i jedziemy długą, prostą, leśną drogą mijającą rezerwat „Srebrne Źródła”. Trzy kilometry dalej docieramy do asfaltowej szosy Daniec – Ozimek i skręcamy w lewo. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy do Krzyżowej Doliny. Trzymając się żółtego szlaku, przejeżdżamy prosto przez wioskę, wjeżdżamy do lasu i kilometr dalej na rozwidleniu leśnych dróg opuszczamy żółty szlak, skręcając łagodnie w lewo. Po chwili docieramy do asfaltowej szosy, skręcamy w lewo i wyjeżdżamy z lasu do Krasiejowa. Tu skręcamy w pierwszą w prawo ul. 1 Maja, którą docieramy do Jura Parku.

18,7 km Jura Park Krasiejów - Chrząstowice

Długość odcinka – 18,3 km.

Z Jura Parku w Krasiejowie jedziemy ul. Słoneczną w kierunku centrum miejscowości. Dojeżdżamy do ul. Spórackiej, skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez tory kolejowe. W centrum Krasiejowa dojeżdżamy do kościoła św. Małgorzaty Męczennicy, skręcamy w lewo i jedziemy dalej czerwonym szlakiem rowerowym. Po chwili opuszczamy wioskę i czeka nas teraz krótki odcinek wąską ścieżką nad brzegiem Małej Panwi. Gdy dojedziemy do asfaltowej drogi, skręcamy w lewo i na kolejnym skrzyżowaniu w prawo. Po chwili wjeżdżamy do Ozimka tuż obok Huty Małapanew i parku na Wyspie Rehdanza. Przed hutą skręcamy w prawo, mijamy most na Małej Panwi i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w ul. Wyzwolenia, którą dojeżdżamy do ronda. Po jego lewej stronie widać w oddali zabytkowy, żelazny most wiszący, a po prawej z kolei zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski z niewielkim parkiem obok. Z ronda zjeżdżamy drugim zjazdem w ul. Opolską. Dojeżdżamy do ruchliwej drogi krajowej 46, skręcamy w lewo i ciągiem pieszo-rowerowym jedziemy do następnego ronda za kolejnym mostem na Małej Panwi. Tu skręcamy w prawo, wjeżdżając do Schodni. Asfaltową i czasem ruchliwą drogą jedziemy do Pustkowa. Tu, przy Zajeździe „Hema” skręcamy łagodnie w lewo, w ul. Słoneczną. Jedziemy nią do końca wioski, wjeżdżając dalej prosto do Lasów Stobrawsko-Turawskich. Kilometr dalej, gdy droga zakręci szerokim łukiem w lewo, docieramy do leśnego skrzyżowania przy wydmie Pustków. Skręcamy w prawo, jedziemy 2 km prosto i gdy dotrzemy do poprzecznej drogi przecinającej nasz szlak pod skosem, skręcamy na nią łagodnie w lewo. Półtora kilometra dalej opuszczamy las i docieramy do Dębskiej Kuźni. Wjeżdżamy na ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż DK46 i jedziemy przez całą miejscowość. Gdy zobaczymy Hotel Tenis, skręcamy łagodnie w lewo na drogę prowadzącą do centrum Chrząstowic, gdzie kończymy wycieczkę.

 

Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

przemysław.jpeg

superglob.jpeg

 

 

Wersja XML