Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Magnolia Powiatu Opolskiego

Po raz czwarty w Prószkowie wręczono nagrody w konkursie „Magnolia Powiatu Opolskiego”. Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, ich działalności, twórczości, jak również zwrócenie uwagi na podmioty gospodarcze, które często pełnią niezwykłe role społeczne - dotując kluby sportowe, wspomagając potrzebujące rodziny, fundując stypendia uzdolnionym dzieciom. Nagroda ma służyć podkreśleniu wybitnych osiągnięć i efektów pracy, popularyzowaniu pozytywnych działań wynikających z osobistego zaangażowania, poświęcenia, wytrwałości, które przekraczają etatowe, zawodowe i statutowe obowiązki. Ma nobilitować osoby, instytucje, które wyróżniły się aktywnością społeczną, zawodową, przedsiębiorczością lub promowaniem powiatu opolskiego. Jej celem jest też konsolidacja różnorodnych środowisk powiatu opolskiego. W tegorocznej edycji zgłoszono 22 kandydatów w następujących kategoriach: Biała Magnolia, Pro Publico Bono, Firma Roku, Sportowiec Roku, Animator Kultury, Nauczyciel Roku oraz Nagroda Specjalna. Kapituła konkursu w składzie: Henryk Lakwa, przewodniczący, Leonarda Płoszaj, zastępca, Stefan Warzecha, członek, Mariusz Staniów, członek, Alicja Kojat – Waranka, członek, Irena Szott, członek, Magdalena Fleszar, sekretarz - wyłoniła w 7 kategoriach laureatów i przyznała wyróżnienia. Marian Staniszewski został laureatem konkursu w kategorii „Sportowiec Roku”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 26 października 2017 r.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konkursu oraz zdjęcia znajdą Państwo na stronie internetowej Powiatu Opolskiego oraz Tygodnika Ziemi Opolskiej.

Marian Staniszewski urodził się 29 kwietnia 1951 roku w miejscowości Łanięta (woj. łódzkie). Od roku 1969 mieszkał w Opolu.  Od roku 1978 jest mieszkańcem gminy Chrząstowice, najpierw mieszkał w Dębskiej Kuźni, a następnie przeprowadził się do Falmirowic, gdzie mieszka do dzisiaj.

Jego wielką pasją jest kolarstwo. Przez wiele lat sam czynnie uprawiał tę dyscyplinę. Zaczął w 1964 r. w Ludowym Zespole Sportowym „Gostynin”, następnie w 1949 r. trafił do Ludowego Zespołu Sportowego „Opolanka” Grabie. Przez kolejne lata był zawodnikiem Ludowego Zespołu Sportowego „Zieloni” Opole i Ludowego Klubu Sportowego „Ziemia Opolska. Karierę sportowca zakończył w 1976 r. i od stycznia 1977 r. rozpoczął pracę szkoleniowca w LKS „Ziemia Opolska”, gdzie pracuje do dziś. W swojej 40-letniej pracy trenerskiej był wychowawcą utytułowanych zawodników, wieloletnich członków kadry narodowej i zdobywców medali rangi Mistrzostw Polski. Trenował m.in. Joachima Halupczoka (Mistrz Świata z 1989 r.) i Benedykta Kocota (medalista olimpijski z Monachium z 1972 r.). Jego wychowankami byli także Krystian Fikus, Waldemar Przybyła, Rafał Walrat, Konrad Smolka, Arnold Stasz, Waldemar Walecko i Roman Mateja. W 2011 r. wychowanek Mariana Staniszewskiego, Tobiasz Lis, junior kadry narodowej, zdobył tytuł mistrza Europy w kolarstwie szosowym w Trabzonie w Turcji.  

Staniszewski jest pomysłodawcą i jednocześnie nieprzerwanie od 1981 roku współorganizatorem wielu imprez kolarskich, m.in.: Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „O Puchar Wójta Gminy Chrząstowice” w Dębiu - który znany jest w całej Polsce i na stałe wpisany w kalendarz wyścigów Polskiego Związku Kolarskiego, Memoriału im. Joachima Halupczoka, który odbywa się na terenie gmin Chrząstowice i Turawa oraz Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym - Mistrzostw Województwa Opolskiego odbywających się pod koniec stycznia w Falmirowicach. Wyścigi te cieszą się ogromną popularnością w środowisku kolarskim, biorą w nich udział kolarze z Polski, nierzadko także z Czech, Litwy i Niemiec. Są świetną sportową promocją gminy Chrząstowice i całego powiatu opolskiego. Corocznie wyścig kolarski w Dębiu odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Opolskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Przy organizacji wydarzeń Marian Staniszewski współpracuje z władzami samorządowymi.

Za swoją działalność Staniszewski odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi, medalem „Zasłużony dla Województwa Opolskiego i innymi. W plebiscycie trenerów na 50-lecie Opolskiego Związku Kolarskiego zajął drugie miejsce. 18 marca 2010 r.  Rada Gminy Chrząstowice podjęła uchwałę nr XXXIV/262/2010 w sprawie nadania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Chrząstowice” Marianowi Staniszewskiemu. Jest on także laureatem Plebiscytu NTO „Człowiek Roku 2015”.

Marian Staniszewski jest Członkiem Zarządu Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu oraz Opolskiego Związku Kolarskiego.

Serdecznie gratulujemy uzyskanego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia: Starostwo powiatowe w Opolu.

 

 

 

 

 

 

Wersja XML