Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Profil zaufany

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz załatwiać sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. Możesz założyć i potwierdzić Profil Zaufany online za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tym celu należy wypełnić formularz o założenie Profilu Zaufanego Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na Twój adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta. Dodatkowo, możesz założyć Profil Zaufany przez internet i potwierdzić go w Punkcie Potwierdzającym. Profile zaufane w Opolu można potwierdzać m.in. w siedzibie głównej Starostwa Powiatowego w Opolu, w Urzędzie Miasta Opola, w obu opolskich urzędach skarbowych, oddziale ZUS czy w Urzędzie Wojewódzkim Opolu. W Urzędzie Gminy Chrząstowice NIE MA takiej możliwości.

Profil zaufany działa jak odręczny podpis i jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Obywatel loguje się na www.epuap.gov.pl, wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym, a następnie wniosek wysyła do urzędu.

W systemie ePUAP istnieją dwie możliwości uzyskania profilu zaufanego:

Pierwsza z nich - potwierdzenie tożsamości w punkcie potwierdzenia profilu zaufanego - dostępna jest dla każdego obywatela. Wystarczy założyć konto na www.epuap.gov.pl, wypełnić wniosek o założenie profilu zaufanego, a następnie udać się do dowolnego punktu potwierdzenia celem potwierdzenia tożsamości. Wizyta w urzędzie jest jednorazowa.

Z drugiej możliwości – samozaufania – mogą korzystać osoby posiadające bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Wówczas wypełniając wniosek o założenie profilu zaufanego – sami, za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym, mogą potwierdzić swoje dane.

Szczegółowe informacje na temat zakładania profilu zaufanego oraz wykaz punktów, w których można potwierdzić profil znajdują się na stronie: www.pz.gov.pl

 

 

Wersja XML