Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

O gminie Chrząstowice

Gmina Chrząstowice położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Opola, pomiędzy dwoma ważnymi szlakami komunikacji drogowej: w kierunku Częstochowy - droga nr 46 oraz w kierunku Katowic - droga A-4. Administracyjnie należy do powiatu opolskiego. Liczy ok. 6 700 mieszkańców. Na terenie 82 km2 zlokalizowanych jest dziewięć sołectw: Chrząstowice, Dębska Kuźnia, Dębie, Dąbrowice, Falmirowice, Niwki, Daniec, Lędziny i Suchy Bór.

W gminie istnieją dobre warunki dla rozwoju rzemiosła i handlu. W ostatnich latach powstało wiele nowych firm. Na terenie gminy zarejestrowanych jest ponad 300 podmiotów gospodarczych. Są o przede wszystkim małe i średnie zakłady rodzinne. Branżami dominującymi jest: obróbka drewna, gastronomia, przetwórstwo owoców i warzyw, mechanika i blacharstwo samochodowe oraz usługi budowlane i ślusarskie.

Gmina współpracuje z niemiecką gminą Glashütte w Saksonii oraz z czeską gminą Zátor. Przyjazne stosunki utrzymuje również z gminą Brześć Kujawski w woj. kujawsko-pomorskim. Jest członkiem Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów". Od 2001 roku aktywnie i z sukcesami uczestniczy w programie „Odnowa Wsi Opolskiej". Wieś Dębie zajęła II miejsce w konkursie „Piękna Wieś Opolska" w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi", a rok później – III miejsce w kategorii „Najpiękniejsza wieś".

Co roku na przełomie stycznia i lutego organizuje Ogólnopolski Wyścig w Kolarstwie Przełajowym - Mistrzostwa Województwa Opolskiego. Gmina jest również organizatorem Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Chrząstowice. Co roku, w kwietniu, na wyścig zjeżdża się ponad 300 kolarzy z Polski. To właśnie z terenu Gminy Chrząstowice pochodzą najsłynniejsi polscy kolarze jak Benedykt Kocot i Edward Barcik oraz nieżyjący już mistrz świata Joachim Halupczok. Na terenie Gminy Chrząstowice działa szereg organizacji pozarządowych, które czynnie współpracują z samorządem gminnym realizując wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalno - oświatowym.

Jedną z atrakcji gminy jest Izba Muzealna w Dańcu założona przez pasjonata lokalnej historii - Konrada Mientusa.

W 2008 roku w gminie wprowadzono dwujęzyczne nazwy miejscowości, które umieszczono na tablicach wjazdowych do miejscowości i znakach kierunkowych. Napisy w języku niemieckim są świadectwem przeszłości tej ziemi i przypomnieniem jej wielokulturowego bogactwa. Dwujęzyczne tablice znajdują się także na stacji kolejowej w Chrząstowicach oraz przystanku kolejowym w Dębskiej Kuźni.

Ciekawa fauna i flora, zaciszne zakątki, godne odwiedzenia zabytki, dwa piesze szlaki turystyczne, doskonałe warunki do uprawiania nordic walking, kapliczkowy szlak Gminy Chrząstowice, stanowiący unikalne potwierdzenie chrześcijańskich korzeni mieszkańców naszego rejonu oraz piękne trasy rowerowe zachęcają do odwiedzania i aktywnego spędzania czasu w naszej gminie. Bogata oferta rekreacyjno-wypoczynkowa, gastronomiczna, gościnność gospodarzy, cisza i spokój są dodatkowymi atutami Gminy Chrząstowice.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Wersja XML